Белград во подготовка за геј парада

75

Во склоп на „Прајд недела”, манифестација која се планира да се одржи во Србија од 19 до 31 мај, се најавува поворка во центарот на Белград, закажана за последниот ден на настанот.

Геј парадата оваа година ќе трае подолго и ќе вклучи голем број културни настани. За протестната демонстрација и нејзината рута на движењет ќе биде информирана полицијата.

Од 2009 година, ЛГБТ заедницата во Србија се обидува да организира „Прајд парада“ во Белград, но таа се одржа само еднаш, во 2010 година. Геј парадата досега се се откажувала четири пати поради проценка за висок безбедносен ризик.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.