Бенфика е во четвртфиналето, со голот на Дарвин Нуњез го победи Ајакс (ВИДЕО)

Ајакс го доживеа првиот пораз сезонава во Лигата на шампиони со кој остана без пласман во четвртфиналето во Лигата на шампиони. Бенфика се радуваше со 1-0 на „Јохан Кројф Арената“ во Амстердам и со вкупно 3-2 оди меѓу најдобрите осум тимови.

Голгетерот Дарвин Нуњез беше херој на Португалците, кој погоди со глава во 77.минута од средбата.

https://twitter.com/_Grimanditweets/status/1503848641341001730?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1503848641341001730%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsport1.mk%2Ffudbal%2Fuefa%2Fbenfika-e-vo-chetvrtfinale-darvin-nunjez-go-srushi-ajaks-video

Ајакс во групната фаза имаше шест победи од шест натпревари, а во Лисабон ремизираше 2-2 на првата средба. Првиот сезонски пораз значеше и елиминација од елитата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.