Беса на Гаши стана Алтернатива

112

Владиниот коалиционен партнер кој го предводи Африм Гаши ќе се вика „Алтернатива“, откако оваа партија се откажа од спорот за тоа кој е легитимиен наследник на „Беса“.

Со тоа „Беса“ останува да биде предводена од Билал Касами, а партијата доживеа раздор и поделба на паретниците по локалните избори на крајот од 2017-та.

Одлука да формира нова партија донесе Централното собрание на крилото предводено од Гаши, откако членството побара да заврши сагата со спорот.Од денеска партијата чии пратеници се дел од парламентарното мнозинство почнува процедурата за регистрација на новата политичка партија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.