Без победник во дуелот за опстанок меѓу Брајтон и Вотфорд

33

Во натпреварот на екипите кои се борат за опстанок во Премиер лигата, Брајтон едн Хоув Албион и Вотофорд во средбата од 26-то коло од англиското превенство одиграа 1:1.

Гостите во водство ги донесе Абдулаје Дугуре во 19 минута, но домашните до бод стасаа со автоголот на Адријан Мариапа во 78 минута. Брајтон е 15-ти со 27 бодови, три повеќе од зоната на испаѓање, додека Вотфорд е претпоследен 19-ти со 24 бодови, бод помалку од местото кое обезбедува опстанок.

Претдходно во саботата Евертон на својот „Гудисон Парк“ го солвада Кристал Палас со 3:1. Домашните поведоа во 18 минута преки Бернард, а во 51 минута израмни Кристијан Бентеке. Сепак, Ричарлисон во 58 и Доменик Кавлерт-Левин во 88 минута му ја донесоа победата на домашниот тим. Евертон сега има 36 бодови и моментално е на седмата позиција, а Кристал Палас со 30 бодови е 14-ти на табелата.

Во недала играат Шефилд Јунејтед – Борнумт и Манчестер Сити – Вест Хем, додека другите натпревари од 26-то коло се играат следниот викенд.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.