БиХ ќе ги затвори училиштата и факултетите поради новиот коронавирус

16

Наставата во сите училишта и факултети во Босна и Херцеговина од утре ќе биде прекината на две недели поради епидемијата со новиот коронавирус, најави министерот за здравство на БиХ, Вјекослав Мандиќ.

Тој додаде дека покрај наставата се прекинуваат и сите театарски претстави, но и многу спортски натпревари.

Советот на родители на кантон Сараево претходно побара наставата да се одвива на интернет, како превентивна мерка во наредниот период.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.