Binance престанува да работи во Русија

Најголемата крипто-берза во светот, Binance, денеска објави дека го продале целиот свој бизнис во Русија на компанијата CommEX без можност за откуп и дека со тоа престанува со работа во Русија.

Во соопштението се нагласува дека средствата на руските корисници во криптовалути се „безбедни и сигурно заштитени“, пренесе „Комерсант“.

Износот на трансакцијата не е откриен, а процесот на префрлање на сегашните клиенти на Binance на платформата CommEX ќе трае најмногу една година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.