37 лица ја загубија битката со коронавирусот, регистрирани 365 нови случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.820 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 166, Куманово – 27, Битола – 19, Струмица – 17, Прилеп и Велес – по 15, Кавадарци – 12, Тетово -11, Кичево -10, Охрид, Свети Николе и Виница – по 9, Штип – 8, Ресен – 6, Гостивар – 5, Струга – 4, Кочани, Берово и Македонска Каменица – по 3, Крива Паланка, Радовиш и Дебар – по 2, Неготино, Делчево, Пробиштип, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 594 оздравени пациенти од:
Скопје – 240, Битола – 42, Куманово и Велес – по 39, Прилеп и Гевгелија – по 26, Гостивар и Струмица – по 23, Штип – 20, Кочани – 15, Берово – 14, Тетово – 13, Охрид -12, Кичево – 10, Свети Николе – 8, Делчево – 7, Ресен, Дебар, Виница и Македонски Брод – по 5, Валандово и Богданци – по 3, Струга, Радовиш, Пехчево и Дојран – по 2, Пробиштип, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје ( 50г, 54г, 57г , 58г, 71г, 74г, 82г, 84г, 85г, 87г, 89г ), 8 лица од Струмица (63г,64г, 66г,70г, 71г,76г,76г и 79г), 4 лица од Битола (67г, 74г, 82г и 88г), по 3 лица од Тетово (56г, 60г и 67г) и Штип (63г, 72г и 77г), по 2 лица од Куманово (75г и 79г), Кавадарци (64г и 73г), и Кочани (77г и 88г), и по едно починато лице од Прилеп (82г), и Свети Николе (58г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 34 се починати во болнички услови. Пријавени се 10 пациенти кои се починати во период од 15-25.04.2021.

Направени се 2.820 тестови преку: ИЈЗ-366, ЦЈЗ Скопје-61, ЦЈЗ Битола-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 15, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ 8-ми Септември – 11, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 106, Жан Митрев (Филип Втори) – 159, Авицена -242, Биотек – 666, Систина – 148, лабораторија Лаор – 156, Синлаб – 52, Ремедика – 65, Плодност – 48, Генеа – 15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 571.

Досега во земјата се направени вкупно 721.446 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.367, бројката на оздравени пациенти е 132.765, на починати е 4.855, а бројот на активни случаи изнесува 14.747.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67310, активни 6657
Куманово 8527, активни 1090
Прилеп 8172, активни 679
Тетово 7095, активни 549
Битола 6148, активни 947
Велес 5402, активни 527
Гостивар 5117, активни 354
Кавадарци 5109, активни 363
Штип 4890, активни 369
Охрид 4907, активни 464
Струмица 4007, активни 489
Струга 2940, активни 160
Кочани 2721, активни 239
Кичево 2471, активни 267
Гевгелија 2176, активни 234
Неготино 2153, активни 179
Свети Николе 1488, активни 116
Крива Паланка 1208, активни 60
Ресен 1209, активни 192
Радовиш 1088, активни 99
Берово 1015, активни 51
Делчево 951, активни 83
Дебар 930, активни 36
Виница 817, активни 124
Пробиштип 772, активни 32
Валандово 660, активни 64
Богданци 489, активни 61
Крушево 480, активни 100
Демир Капија 394, активни 24
Демир Хисар 388, активни 68
Кратово 353, активни 10
Македонски Брод 354, активни 17
Пехчево 262, активни 20
Македонска Каменица 232, активни 15
Дојран 132, активни 8, информираат од МЗ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.