Битoлчани шверцувале во „ауди“ украдено во Солун

52

СВР-Битола поднесе кривична пријава против К.Д.(38) и С.Т.(39) двајцата од Битола поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело “криумчарење“.

Во јули годинава добиено е сознание од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР Скопје, а врз основа на известување од Интерпол – Атина дека на улицата “Кланица“се наоѓа возило “ауди а-5“ кое е украдено во Солун. Пријавените со цел да ја избегнат царинската контрола, пренеле непријавена стока откако претходно со тешка кражба во Солун го набавиле и на илегален премин го пренеле возилото.

Со тоа пријавените се стекнале со противправна имотна корист од околу 18 000 ден.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.