Блинкен го осудува „неодговорното“ кинеско прекинување на комуникациите со САД

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини во саботата Кина за „неодговорни чекори“ со прекинувањето на клучните комуникациски канали со САД и рече дека кинеските воени маневри крај Тајван покажуваат придвижување од давањето приоритет на мирното решение кон користење на сила.

Коментарот на Блинкен следеа откако Пекинг соопшти дека ги прекинува комуникациите и дипломатските врски со Вашингтон поради посетата на претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, што го оцени за американско нарушување на кинескиот суверенитет и интегритет. Истовремено Кина, поради одбивањето на САД да ја спречат посетата на Пелоси на островот кој Пекинг го смета за своја одметната покраина, започна масовни воени маневри во водите на Тајванскиот теснец.

Кинескиот одговори со запирањето на билатералните процеси во осум клучните области кои ги вклучуваат одбраната, трговијата со наркотици, транснационалниот криминал и климатските промени, се потези кои „би го казниле целиот свет“ а нема само САД, оцени Блинкен на прес-конференцијата во Манила.

„Тоа вклучува неколку воени канали, кои се клучни за избегнување погрешни комуникации и кризи… Запирањето на климатската соработка не ги казнува САД, го казнува светот, особено светот во развој. Не би требало соработката да се држи како заложник во прашањата од глобално значење поради разликата меѓу нашите две земји“, рече Блинкен во малку ублажена реторика во однос на руската воена интервенција во Украина во контекстот на глобалните текови.

Американската страна смета дека борбата против наводните климатски промени е клучната област на соработка на двете светски сили и двете индустрии кои се најголеми емитери на гасовите кои го создаваат ефектот на стаклената градина.

Блинкен реле дека САД „ја слушнале загриженоста“ од сојузниците за она што го нарече „опасни и дестабилизирачки акции“ на Кина околу Тајван, но рече дека Вашингтон „ќе остане постојан во своето решавање на ситуацијата“.

Шефот на американската дипломатија рече дека на кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји на регионалниот состанок во Камбоџа дека САД се решителни во одржувањето на комуникациските канали за да се спречат погрешните процени, како што „земјите ширум светот очекуваат од нив“.

„Значи, да бидам јасен, САД не веруваат дека е во интерес на Тајван, регионот или нашата сопствена национална безбедност да се ескалира ситуацијата“, рече Блинкен.

„Ќе ги држиме отворени нашите комуникациски канали со Кина, со намера да избегнеме ескалација поради недоразбирања или погрешни комуникации. Одржувањето на дијалогот недвосмислено е уште поважно кога сме во период на засилени тензии…. Настојуваме да ги деескалираме тензиите. И мислиме дека дијалогот е важен елемент на тоа“, додаде шефот на американската дипломатија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.