Блинкен в четврток во Берлин

20

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе го посети Берлин в четврток на 20 јануари, каде ќе се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц и со министерката за надворешни работи Аналена Бербок, објави телевизијата Н-ТВ, повикувајќи се на свои извори.

Според телевизискиот канал, главна тема на разговорите ќе биде ситуацијата околу Украина.

Бербок вчера го посети Киев, а денеска во Москва ќе оствари средба со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.