„Бојното поле“ нема да го реши руско-украинскиот конфликт

Русија и Украина неизбежно ќе мора да седнат на преговарачка маса за да го решат тековниот конфликт, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Воената акција нема да донесе крај и само ќе ги продолжи непријателствата, додаде тој.

„Вака или онака, оваа војна ќе заврши на преговарачка маса“, рече министерот пред публиката на Универзитетот Билкент во Анкара.
„Не мислиме дека тоа ќе заврши со воени придобивки на теренот“, додаде тој, предупредувајќи на „ризик од војна што може да трае со децении“.

Според Чавушоглу, Русија и Украина веќе биле „многу блиску до прекин на огнот“ за време на разговорите во Истанбул во пролетта, пред да се „оддалечат“ од преговарачката маса. Двете страни не седнаа да преговараат од разговорите во Истанбул кон крајот на март. Москва првично беше оптимист за изгледите за мировен договор, но подоцна го обвини Киев дека ги торпедирал разговорите.

Украинскиот претседател Влодимир Зеленски претходно изјави дека неговата нација не ја „затворила вратата“ на таквите разговори, туку поставила сет на услови, кои се движат од враќање на територијата за која Киев има полагање, до финансиски репарации од Москва. Русија ги нарече таквите термини „нереални“.

Реалноста оттогаш стана „посложена“, призна Чавушоглу, а Турција сепак ќе треба да вложи напори за да се заложи за дипломатско решение.

„Да се ​​биде нација на НАТО не значи дека не можеме да одржуваме состаноци со Русија или со други земји“, објасни Чавушоглу, додавајќи дека Турција треба „да одржува рамнотежа“ на ова поле. Министерот за надворешни работи, исто така, ја нарече модерната ера „доба на несигурност“, додавајќи дека „униполарниот систем“ што почна да се појавува по распадот на Советскиот Сојуз се покажа како краткотраен.

Униполарниот систем „брзо“ се префрли кон мултиполарност, рече министерот, додавајќи дека светот „сè уште бара системски идентитет“.