Болтон: Русите во Северoдвинск развивале украдена американска технологија

75

Американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, денеска изјави дека екплозијата на ракета со нуклеарен погон во Северодвинск открила дека Русите се обидувале да разработат украдена американска суперсонична технологија.

-Инцидентот покажува дека на тестирањето нешто тргнало наопаку. Но тоа покажува и дека иако економијата на Русија е со големина на Холандија, Москва продолжува да троши значителни ресурси за модернизација на својот атомски потенцијал, вклучувајќи и создавање на нови носечки системи – суперсонични едренички проектили, кои се главно украдена американска технологија, изјави Болтон во интервју за Гласот на Америка.

Според него, еден од поголемите светски предизвици за САД е да се спречи и да се справи со последиците од тоа оваа технологија, покрај Русија која се обидува, да можат да ја развијат и други земји.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.