Борел: ЕУ најостро го осудува ужасниот напад близу градот Запорожје

Уште еден грозоморен напад од Русија врз цивили, сега хуманитарен конвој што носи витална помош за луѓето кои живеат во невладините контролирани подрачја на Запорожје, напиша на Твитер, високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија (ЕУ), Жозеп Борел.

„ЕУ најостро го осудува овој ужасен напад. Ќе бараме одговорност за нападот“, нагласи Борел.