Борел: ЕУ нема да го признае Тајван

ЕУ треба да се осигура дека нема да избие воен конфликт околу Тајван, кој го смета за дел од „една Кина“, рече шефот за надворешна политика на блокот, Жозеп Борел.

Тензиите околу самоуправниот остров, за кој Пекинг смета дека е неотуѓив дел од Кина, се зголемуваат бидејќи САД одржуваат неофицијални врски со тајванската влада и ја снабдуваат со одбранбено оружје.

Говорејќи за магазинот Форин полиси за време на патувањето во Калифорнија оваа недела за да се сретне со технолошки лидери и државни претставници, Борел допре до голем број прашања, вклучително и технолошка регулатива, односите меѓу ЕУ и САД, Кина и геополитичките конфликти, како и позицијата на ЕУ за Тајван и потенцијален воен конфликт.

„Постојано го кажуваме истото: веруваме дека треба да ги намалиме тензиите, мораме да го почитуваме статутот на војната и мораме да ја исклучиме секоја можност за воено решение на проблемот“, рече Борел за медиумот.

„Нашиот фиксен став е дека не ја признаваме државноста на Тајван и нема да го сториме тоа. Тоа е една единствена Кина. Тоа значи дека нема да ја признаеме државноста на Тајван; ќе имаме економски и културни односи со оваа територија без признавање на државноста“, рече тој.

Тој додаде дека ЕУ ги повикува сите нации „да разберат дека не постои воено решение за овој проблем“.

Борел вели дека Тајван е „апсолутно клучен“ за ЕУ ​​на економски план, особено поради неговата стратешка улога во производството на најнапредните полупроводници.

Во април 2023 година, тој предложи европските морнарици да патролираат по спорниот Тајвански теснец „за да ја покажат посветеноста на Европа за слободата на пловидба“. Овие коментари уследија по кинеската воена вежба околу Тајван, за време на која Пекинг симулираше целни напади и блокада на островот по средбата меѓу тајванскиот претседател Цаи Инг-вен и претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти.

Тајван беше последното засолниште на националистичките сили за време на кинеската граѓанска војна во 1940-тите, и оттогаш остана де факто независен од Пекинг и сојузник со Вашингтон.

Според политиката „Една Кина“, која го формира јадрото на односите на кинеската влада со Тајван, Пекинг бара мирна реинтеграција на островот и спречување на секој обид да се прогласи за суверена држава, заканувајќи се дека ќе употреби воена сила доколку е потребно.

Пекинг инсистира на тоа дека статусот на Тајван е домашно прашање и ги повика странските влади да не се мешаат. Кинеските власти го критикуваа Вашингтон дека постојано изразува поддршка за тајванската влада и склучува договори за одбрана со војската на островот.

Минатиот месец, САД одобрија пакет странска помош од повеќе милијарди долари, од кои над 8 милијарди долари беа наменети за Тајван за „спротивставување на комунистичката Кина и обезбедување силно одвраќање во регионот“.