Борел: Неуспешни состаноци со Курти и Вучиќ во Минхен

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел изјави дека одржал „неуспешни“ средби со лидерите на Косово и Србија во врска со ескалацијата на ситуацијата меѓу двете земји.

Во текстот објавен по безбедносната конференција во Минхен во врска со геополитичката агенда на ЕУ, Борел напомена дека на таа средба одделно се сретнал со премиерот на Косово, Албин Курти и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Со претседателот на Србија Вучиќ и со премиерот на Косово Курти на одделни состаноци разговарав за деескалација на тензиите, но за жал без успех“, рече Борел.

Тензиите меѓу Косово и Србија се зголемија од 1 февруари, кога почна да се применува декретот на Централната банка на Косово (ЦБК), со кој се предвидува дека еврото ќе биде единствената валута за готовинско плаќање, со која се забранува употреба на српскиот динар.