Борел: Путин не блефира за нуклеарното оружје

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, Жозеп Борел, во саботата за Би-Би-Си изјави дека верува оти рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби нуклеарно оружје доколку силите на Москва бидат „турнати во агол“. Борел повика на мировен договор.

Конфликтот во Украина достигна „опасен момент“, изјави дипломатот за британската телевизија.
„Ова е опасен момент бидејќи руската армија е турната во ќош, а реакцијата на Путин – заканата со употреба на нуклеарно оружје – е многу лоша“.

Тврдењето на Борел дека руската војска е ставена во ќош најверојатно се заснова на фактот дека Украина успеа да заземе голем дел од земјиштето во регионот на Харков претходно овој месец. Сепак, нумерички супериорните сили на Украина сè уште имаа големи жртви против релативно мал контингент руски и сојузнички сили, кои се повлекоа без да претрпат големи загуби, според Москва.

Во пресрет на украинската офанзива, Путин во средата најави делумна мобилизација на околу 300.000 војници, голем број министерот за одбрана Сергеј Шојгу рече дека изнесува 1% од целосниот мобилизациски потенцијал на земјата.

Путин, исто така, предупреди дека Русија ќе ја брани својата територија – потенцијално вклучувајќи ги републиките Донецк и Луганск во Донбас, како и регионите Запорожје и Керсон по референдумите оваа недела – со „сите средства на располагање“, вклучително и „различно оружје за уништување“. .“

„Не блефирам“, додаде рускиот лидер.

„Кога луѓето велат дека тоа не е блеф, мора да ги сфатите сериозно“, изјави Борел за Би-Би-Си.

Дипломатот на ЕУ, кој претходно инсистираше на тоа дека „оваа војна ќе се добие на бојното поле“, сега смета дека мора да се постигне „дипломатско решение“, но кое „го зачувува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“.

Настрана од фактот дека четири поранешни региони на Украина најверојатно ќе гласаат за приклучување кон Русија за неколку дена, дефиницијата на Борел за територијалниот интегритет на Украина веројатно се усогласува со онаа на украинскиот претседател Владимир Зеленски, кој вети дека ќе ги заземе двете републики во Донбас, кои прогласија независност од Украина во 2014 година – и Крим, кој гласаше за повторно приклучување на Русија истата година.

Долго пред објавувањето на четирите референдуми, Зеленски ја отфрли идејата да се откаже од своите претензии за Донбас и Крим за да обезбеди мир со Русија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.