Борел жали за континуираните напади врз Газа, го повикува Израел да ги почитува законите за војна

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел изрази „жалење“ за продолжувањето на израелските напади врз Појасот Газа, нагласувајќи ја обврската на Тел Авив да го почитува меѓународното хуманитарно право и законите на војната, кои тој ги опиша како „не само морална, туку и законска обврска, пренесува Anadolu.

– Важен е начинот на кој Израел го остварува правото на самоодбрана. Императив е Израел да го почитува меѓународното хуманитарно право и законите за војна, рече Борел на социјалната мрежа Х.

Неговите изјави уследија откако израелската војска ги продолжи нападите врз Газа во петокот наутро, бидејќи прогласи крај на еднонеделната хуманитарна пауза, за што Борел изрази жалење, стравувајќи дека и онака високиот биланс на цивили ќе продолжи да расте.

Повторувајќи го својот повик до Израел да го почитува меѓународното право, тој нагласи дека тоа е „не само морална, туку и законска обврска“.

Тој го спомена и зголемувањето на бројот на случаи на насилство на окупираниот Западен Брег. Повикувајќи се на податоци на ОН, Борел рече дека Израелците убиле 271 Палестинец од 7 октомври.

„Не е доволно да се продолжат хуманитарните паузи, а во исто време да се работи на сеопфатно политичко решение за сите палестински територии“, додаде тој.

Израелската војска го продолжи бомбардирањето на Појасот Газа рано во петокот, откако стави крај на еднонеделното хуманитарно примирје со палестинската група на отпорот Хамас.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.