Борис Џонсон се врати во Даунинг Стрит

87

Британскиот премиер Борис Џонсон се врати во владината резиденција на Даунинг Стрит 10 во неделата, потврди неговиот кабинет, откако мина една седмица во болница поради Covid-19 и двонеделното закрепнување во резиденција надвор од Лондон.

Министерот за надворешни работи Доминик Рааб, кој го менуваше премиерот Борис Џонсон, изјави претходно во неделата дека премиерот „ита да се врати“ на работа. Џонсон би требало да ја продолжи работата во официјалната резиденција на премиерот во портпаролот, рече неговиот портпарол.ж

Џонсон закрепнување во резиденцијата во Чекерс откако беше отпуштен од болница на 12-ти април. Мина една седмица во лондонската болница „Свети Тома“, од кои три ноќи мина на одделот за интензивна нега, откако здравствената состојба му се влоши десетина дена откако беше позитивен на коронавирусот.

На должноста Џонсон се враќа во клучен момент, кога расте притисокот врз неговата влада да ги олесни мерките воведени поради пандемијата на коронавирусот.

Велика Бритабнија во неделата објави дека во последните 24 часа во болниците починале 413 лица од коронавирусот, што е најниската бројка забележана од крајот на март. Шефот на дипломатијата Рааб, кој го заменуваше Џонсон, исткана дека станува збор за „деликатна и опасна фаза“, како и дека би било неодговорно да се шпекулира со поединостит за олеснување на карантинот, бидејќи тоа би ја разводнело пораката за населението дека треба да остане во своите домови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.