Македонија

Бугарски медиуми пренесуваат Борисов нема да се сретне со Иванов, се однесувал арогантно

Борисов нема да се сретне со Иванов, се однесувал арогантно

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Ивановa, каде беше предвидено да се сретне со бугарскиот државен врв.

Како што информира бугарскиот портал „24 часа“, Борисов и наложил и на министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, да не го прима македонскиот претседател. Порталот пишува дека причината за откажување на двете средби е апсолутно арогантното однесување на Иванов да ја прекине по две минути средбата со Заев и Димитров.

Бугарските медиуми пишуваат дека разочарување од Иванов преовладува во целата Европска комисија поради најавеното саботирање на процесот за постигнување договорот со Грција.