Борусија Дормтунд довед 17-годишен Англичанец

35

Борусија Дортмунд успеа да доведе во своите редови уште еден млад англиски фудбалер, играчот од средниот ред на Бирмингем Сити, Џад Белингам кој пред само неколку дена го прослави 17-от роденден.

Како што пишува во петокот реномираниот лондонски дневен весник The Times, Белингам потпишал петгодишен договор со Борусија, а вредноста на трансферот се проценува на 23 милиони евра. Официјалната потврда на трансферот од двата клуба се очекува наскоро.

Билингам сезонава на 16-годишна возрат стана стандарден првотимец на второлигашот Бирмингем Сити. Во својата прва сениорска сезона одигра 38 натпревари на коишто постигна четири погодоци, а за него беа заинтересирани англиските великани Манчестер Јунајтед, Арсенал и Челзи.

Меѓутоа, очигледно е дека Борусија е попривлечна за младите играчи, а тоа најдобро го покажа примерот со младиот англиски репрезентативец Џејдон Санчо кој во Дормунд дојде исто така со 17 години, а последните две сезони ја искористи дадената шанса и стана еден од најдобрите крилни напаѓачи во Европа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.