Борусија Дортмунд се врати на чело на Бундеслигата

143

Продолжува неизвесната трка меѓу минхенски Баерн и Борусија за титулата во германското фудбалско првенство, откако во средбата до 29-то коло, тимот од Дортмунд ги совлада Мајнц со 2:1, и се врати на врвот од табелата со два бода предност пред баварската екипа.

Борусија веќе по 25 минути водеше со 2:0, но во финишто од дуелот грчевито ја спасуваше победата.

Домашните поведоа во 17 минута со голот на Жадон Санчо, а истиот играч седум минути подоцна го удвои водството на Борусија. До самата завршница Борусија сигурно го одржуваше водството, но Робин Квиасон во 83 минута намали и ја врати неизвесноста. Во последните минути гостите од Мајнц се обидоа да израмнат, но Борусија успеа да се одбрани.

Сега Борусија Дортмунд со 66 бодови е на врвот од табелата, а ја следи актуелниот шампион Баерн со 64 бодови, но и меч помалку.

Претходно во саботата РБ Лајпциг и Борусија Менхенгладбах остварија важни победи во борбата за позициите кои осигуруваат пласман во Лигата на шампионите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.