Бразил со речиси 42.000 нови случаи на коронавирусот

31

Во Бразил во вторникот се регистрирани 41.906 нови случаи на зараза со коронавирусот, што е најголем број во еден ден од 11-ти септември.

Како што соопшто бразилското министерство за здравство, во изминатото деноноќие како последица на заразата починале уште 819 луѓе.

Заедно со последните показатели, според ресурсот Worldometer, од почетокот на пандемијата на Covid-19, во Бразил вкупно се регистрирани 4.970.953 случаи на коронавирусот, а бројот на смртните исходи до вторникот 147.571. Досега излекувани биле 4.352.871 пациент.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.