Бразилски Сантос првпат по 111 години испадна во втората лига

Клубот на еден од најдобрите светски фудбалери Пеле, бразилски Сантос, во средата првпат во својата 111-годишна историја испадна во втората лига, откако во последното коло од бразилската Серија А на домашен терен загуби од Форталезе (1:2).

Трикратниот шампион на Копа Либертадорес, Сантос е еден од трите клуба, заедно со Сао Паоло и Фламенго, кои никогаш не испаднале од првата лига на Бразил, но лошата серија од пет натпревари без победа доведе до пад на 17. место на табелата со 43 бодови

Покојниот Пеле му помогна на Сантос да стане еден од најпознатите клубови во светскиот фудбал, тим кој уживаше во златната ера во 1950. и 1960. кога освои шест титули во бразилската лига.

Го освоија и Копа Либертадорес, јужноамериканскиот еквивалент на Лигата на шампионите, во 1962 и 1963 година, истата година го освоија и Интерконтиненталниот куп, трофеј за кој се натпреваруваа најдобрите тимови од Европа и Јужна Америка.

Освен Пеле, Сантос произведе многу извонредни играчи како што се поранешниот напаѓач на Милан Робињо, најдобриот бразилски стрелец Нејмар и напаѓачот на Реал Мадрид Родриго.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.