Британец освои рекордна добивка на лото од 215 милиони фунти

Британец стана среќен добитник на џекпот на лотаријата од 184 милиони фунти (215 милиони евра) на најголемата лотарија во Велика Британија – EuroMillions.

Добитните броеви во вторникот беа 3, 25, 27, 28 и 29, а за џекпот потребни се дополнителни два броја – 4 и 9.

Победникот одлучи да остане анонимен.

Од основањето на лотаријата во 2004 година, 15 играчи освоиле џекпот во вредност од повеќе од 100 милиони фунти. Добитникот на оваа годинешна лотарија стана побогат од пејачката Адел (130 милиони фунти) и боксерот Ентони Џошуа (155 милиони фунти), според листата на Сандеј Тајмс.

До ова извлекување, рекордната добивка на лотарија во Велика Британија изнесуваше 170 милиони фунти, поставен во октомври 2019 година.

Кога ливчето ќе се откупи, сопственикот ќе одлучи дали сака да излезе на берзата.

Колин и Крис Веир од Северен Ершир во Шкотска, кои освоија 161 милион фунти во 2011 година и се најголемите добитници што излегоа на берзата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.