Британската премиерка ја напуштија двајца најблиски соработници

132

Двајцата главни помошници на британската премиерка Тереза Меј поднесоа во саботата оставки откако нејзината Конзервативна партија не доби апсолутно мнозинство на предвремените парламентарни избори, за што и беа распишани.

Ник Тимоти, еден од шефовите на кабинетот на британската премиерка Тереза Меј, изјави дека ја поднел оставката во петокот, а BBC јавува дека оставка поднела и неговата колешка Фиона Хил, советничка за комуникација

„Причината за разочарувачкиот резултат не е недостигот од поддршката за Тереза Меј и конзервативците, туку неочекуваното јакнење на поддршката за лабуристите“, оценува Тимот на порталот ConservativeHome.

„Ја преземам одговорноста за својата улога во изборната кампања, а тоа е беше надзорот на нашата политичка програма. Особено жалам поради одлуката што не ги вклучив во (предизборниот) манифестот горна и долната граница во нашиот предлог за ублажување на проблемот со растот на трошоците за социјалната грижа“, додава Тимоти.

Тереза Меј и покрај ослабените позиции најави дека ќе ја формира и следната британска влада, со поддршката на северноирските унионисти DUP.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.