Свет

Меј го извлече адутот за преговoрите за Брегзитот Британската премиерката вети дека ќе ја штити Европа од „руските закани“

Британската премиерката вети дека ќе ја штити Европа од „руските закани“

Британската премиерка Тереза Меј изјави во понеделникот вечерта дека Лондон сака продуктивни односи со Москва којашто „треба да игра според правилата“, како и дека нејзината влада ќе остане истрајна во заштита на Европската унија откако Велика Британија ќе го напушти блокот, обвинувајќи ја Русија за воена агерисија и за мешање во избори.

Во годишниот говор за надворешната политика, британската премиерка Тереза Меј жестоко ја критикуваше Русија, фактички почнувајќи го своето обраќање токму со оваа тема, во Гвилдхол во лондонскиот финансиски центар.

Меј ја нападна Русија за наводното предизвикување на насилствата во Украина, за постојано кршење на воздушниот простор на неколку европски држави и за изведување кибернетички напади.

Покрај тоа, ја обвини Русија за мешање во избори и хакирање на данското министерство за одбрана, на германскиот парламент и на државните медиуми со уфрлање лажни стории и фотошопирани фотографии во „обид за поткопување на западните институции“.

Меј рече дека нејзината влада соработува во реформите на НАТО за полесно да се протистави на „руските предизвици“, и покренала воена и економска помош на Украина. „Ќе ги преземеме неопходните чекори за да одговориме на руските активности“, рече уште британската премиерка.

Тереза Меј додаде дека сака подобри односи со Русија, кога таа би го промовирала мирот. „Русија може, и се надевам дека еден ден ќе избере поинаков пат. Но се’ додека Русија тоа не го стори, ние ќе дејствуваме заедно да ги заштитиме своите итнереси и меѓународниот поредок од кој тие зависат“, додаде Меј.

Според неа, Британија и натаму ќе остане доследна во помагањето на државите кои се жртви на агресија.„Обединетото Кралство безусловно ќе остане истрајно на зачувувањето на европската безбедност“.

„Сеопфатното ново економско партнерство коешто го бараме ќе ја нагласи нашата заедничка доследност на отворената економија и на слободните општества наспроти оние кои се обидуваат да ги поткопаат“, додаде Меј.

Британската влада го извлече така еден од најсилните свои адути во преговорите за нејзиното напуштање на Европската унија – соработката во областа на одбраната и безбедноста, надевајќи се дека со тоа ќе добие отстсапки во идните трговски и економски односи.

Велика Британија има поголем воен буџет од која и да е земја членка на ЕУ, а нејзините диломатски и разузнавачки служби се меѓу најголемите во Европа, но се поврзани и синхронизирано дејствиваат со разузнавањата на САД, Австралија и Нов Зеланд. Владата на Меј, исто така, тврди дека е меѓу ние во ЕУ кои најмногу придонесуваат за безбедносните мерки, како што е споделување податоци и докази, екстрадиции и во рамките на Европол.

Топ вести

собранието денеска одлучува за Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 61. седница на која на дневен ред e Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија со насоки за негово изменување и дополнување поднесен од Владата. На матичната собраниска Комисија за уставни прашања во петокот по дводневна расправа, беа донесени заклучоци за пристапување кон уставни измени и Владата во рок од 15 дена да изготви нацрт-аманадмани и да ги достави до Парламентот. Поддршка за пристапување кон измените на Уставот дадоа пратеници на владејачкото мнозинство, додека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа против. За да биде усвоена потребата од пристапување кон уставни измени треба да биде изгласана од две третини од вкупниот број пратеници во Парламентот. Во предлогот за измени на Уставот, кој Владата го утврди и соопшти во понеделникот, се предлага: Во целиот текст на Уставот пред Република Македонија се додава придавката северна; Измени во Преамбулата на Уставот со именување конкретни документи на АСНОМ заради усогласување со Договорот со Грција; Поцврста гаранција за трајноста на границите и дека Република Македонија нема територијални претензии и грижа за Македонците и дијаспората во странство што ќе значи дека Републиката ќе се грижи за културните, економските и социјалните права на нејзините припадници во странство без да се меша во суверените права на други држави и во нивните внатрешни работи. Од тоа дали ќе бидат обезбедени две третини за поддршка за измени на Уставот, ќе зависи и дали претстојат нови предвремени парламентарни избори, кои би се организирале со скратени рокови. Од ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека уставните измени се апсолвирани и оти нивните пратеници нема да ги гласаат. Најавија дека се подготвуваат за избори. На состанокот на ИК на партијата викендов се разговарало за вонредните парламентарни избори и за термините за нивното одржување: 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет со акцент на подготовка на партиската инфраструктура, која е почната и подготовка на програмата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе настапи на вонредните парламентарни избори. Премиерот Зоран Заев пак, остава простор и очекува денеска секој пратеник во Парламентот да се соочи со одговорноста и да се изјасни по своја сопствена волја, следејќи го правецот за развој на државата што, според него, го избраа огромното мнозинство од граѓаните кои излегоа и гласаа на референдумот. Имплемнтација на Договорот со Грција и усвојување на уставните амандмани очекува и меѓународниот фактор. Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајкл Пенс викендов испрати писмо до претседателот на Владата Зоран Заев во кое му изразува уверување за неговата континуирана поддршка во овој важен момент за земјата и за спроведувањето на историскиот договор од Преспа со Република Грција. Во своето писмо Пенс нагласува дека 90 отсто од оние што гласаа на референдумот го одобрија договорот од Преспа и со тоа ја потврдија огромната посветеност за европската иднина на Република Македонија. – Соединетите Американски Држави ја споделуваат вашата посветеност за поголема сигурност и стабилност на регионот. Бидете уверени во мојата континуирана поддршка во овој важен момент за вашата земја, пишува потпретседателот на САД во своето писмо до премиерот Заев со кого минатиот месец имаа средба во Вашингтон. Високата претставничка за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини вчера во интервју за МИА порача дека Преспанскиот договор е уникатна прилика за помирување и затворање на дводеценискиот спор помеѓу Скопје и Атина и дека оваа прилика може да не се повтори веќе. – Ги разбирам чувствителностите и комплексната историска позадина на спорот, како и изразените загрижености. Спорот не постоеше толку долго без причина, меѓутоа, како што видовме во минатото, колку повеќе времето минува, толку е потешко да се изнајдат решенија. Преговарачкиот процес мора да бил болен и резултатот е компромис. Но, е компромис со кој успешно се исполнуваат клучните интереси на двете страни. Нашата позиција е јасна: ЕУ целосно го поддржува постигнатиот договор. Ова е уникатна можност за помирување на Западниот Балкан која можеби нема да се повтори. Се надевам дека сите страни ќе ги зграпчат моментот и дека ќе обезбедат иднина во ЕУ за земјата, иднина која цела нација се надева со години да стане реалност. МИА СОБРАНИЕПРАТЕНИЦИУСТАВНИ ИЗМЕНИ Спонзорирано видео

Уставните промени според договорот со Грција пред пратениците