Британскиот премиер порача дека војната во Газа мора да заврши

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека Обединетото Кралство е потресено од крвопролевањето во Газа и порача дека оваа страшна војна мора да заврши.

Продолжуваме да го браниме правото на Израел да ја победи заканата од терористите на Хамас и да ја брани неговата безбедност. Но, Обединетото Кралство е шокирано од крвопролевањето и од убиството на британските хуманитарни работници кои доставуваа храна до оние на кои им е потребна, изјави Сунак.

Седум хуманитарни работници, меѓу кои тројца Британци, беа убиени во понеделникот на палестинската територија во напад на израелско беспилотно летало. Убиените го следеа истоварувањето на помошта во храна.

Оваа страшна војна мора да заврши. Заложниците мора да бидат ослободени. Помошта мора да тече. На децата од Газа им треба итна хуманитарна пауза што ќе доведе до долгорочен одржлив прекин на огнот. Тоа е најбрзиот начин да се ослободат заложниците и да се добие помош за Газа, продолжи Сунак.

Истовремено, британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, порача дека поддршката на Велика Британија за Израел не е безусловна.

Џон Чепмен (57), Џејмс „Џим“ Хендерсон (33) и Џејмс Кирби (47) беа тројцата британски хуманитарни работници кои загинаа во нападите со беспилотни летала на израелските сили.

Израелските сили го опишаа инцидентот како „сериозна грешка како резултат на сериозен неуспех“ и како резултат отпуштија двајца полицајци.

Но, Камерон рече дека „нема сомнеж каде лежи вината“, додавајќи: дека „ова никогаш повеќе не смее да се повтори“.

Во меѓувреме, беше објавено дека брод на британската кралска морнарица ќе биде испратен за да помогне во испораката на поголема помош за Газа, соопшти Британија, пренесе ДПА.

Заедно со бродот, кој не е именуван од безбедносни причини, владата објави пакет од 9,7 милиони фунти (12,2 милиони американски долари) со хуманитарни материјали, логистичка експертиза и поддршка за опремување на хуманитарниот коридор на Источниот Медитеран.

Испраќањето на бродот и помошта доаѓа откако министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, Камерон предупреди дека „можноста за гладување е реална“ во Газа.