Британските пратеници ја отфлија можноста за Брегзит без договор

23

Британските пратеници вечерва ја отфрлија можноста за излез од ЕУ без договор.

Нивната одлука не е правно обврзувачка и не значи дека Брегзит ќе биде спречен, но сега во британскиот Парламент може да се гласа за одложување на напуштањето на ЕУ.

Во Парламентот вчера со големо мнозинство гласови е отфрлен договорот на премиерката Тереза Меј постигнат со Брисел.

В четврток ќе се одржи ново гласање за одложување на Брегзит и доколку тој предлог биде усвоен, а членките на ЕУ се согласат, тогаш Велика Британија нема да ја напушти Унијата на 29 март.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.