Бројот на граѓани во Германија достигна рекордни 83,2 милиони

59

Во Германија брјот на ѓители лани достигна рекордни 83,2 милиони, благодарение на миграцијата, но ова е најмалиот раст од 2012 година, објави Канцеларијата за статистика. Германија има една од најстарите популации во светот и минатата година забележала повеќе умрени отколку родени уште од 1972 година.

Стареењето на населението претставува предизвик за јавниот пензиски систем во земјата и претставува проблем за компаниите кои сакаат да ангажираат квалификувани работници, пренесува „Ројтерс“.

Нето-миграцијата беше проценета на 300.000 до 350.000 во 2019 година, што е помалку во однос на претходната година кога била 400.000, соопшти Канцеларијата за статистика.

Повеќе од милион луѓе кои бегаат од војна и сиромаштија на Блискиот Исток, во Африка и другите делови на светот дошле во Германија откако канцеларката Ангела Меркел ги отворила границите во 2015 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.