Бројот на загинати од земјотресите во Јапонија достигна 168 лица

Бројот на загинати во земјотресите кои продолжуваат во Јапонија од 1 јануари достигна 168 лица, според податоците објавени од локалните власти во земјата.

Во меѓувреме, бројот на лица погодени од земјотреси со кои локалните служби за вонредни состојби не можат да стапат во контакт за да потврдат каде се наоѓаат, се искачи на 323. Повеќе од 560 лица се здобија со повреди од различен степен на сериозност како резултат на континуираните последователни потреси.

Во зоната на катастрофата во тек е операција за пребарување и спасување.

Повеќе од 1.200 земјотреси со различна јачина се случија во Јапонија од 1 јануари. Најсилниот земјотрес е со магнитуда од 7,6 степени, што стана најмоќниот во овој дел на Јапонија од 1885 година, според јапонските сеизмолози.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.