Свет

Бројот на жртвите во индонезискиот земјотрес се зголеми на 259

Бројот на жртвите во индонезискиот земјотрес се зголеми на 259

Бројот на загинатите во земјотресот што минатиот викенд го погоди индонезискиот остров Ломбок се големи на 259, соопштија во четвртокот од централната агенција за справување со катастрофи.

Повеќе од 1.030 лица се хоспитализирани, а 270.000 луѓе се евакуирани, изјави портпаролот на споменатата агенција Сутопо Нугрохо.

Околу 70.000 домови, 470 училипта и 65 џамии се оштетени во земјотресот со магнитуда од 6,9 степени, кој се случи во неделата нецела седмица откако Ломбок беше погоден од потрес со магнитуда од 6,4 степени во кој загинаа најмалку 17 лица. Во четвртокот популарниот меѓу туристите вулкански остров го погоди нов земјотрес, овојпат со магнитуда од 6,2 по Рихтер.