Брзата помош објави видео од автобусот што гори додека ги пренесувале седумината повредени патници

Брзата помош превезла седум повредени патници кои успеале да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, објави вечерва бугарската телевизија БНТ.

Од Брзата помош објавија видео снимено само 10 минути по сигналот за несреќата.

– Првото нешто што го видовме беше пожар на патот. Не знаевме што е. Тогаш го видовме запалениот автобус. Беше многу топло, поминав покрај него. Прозорците ми беа отворени, се плашев да не експлодираме додека поминуваме – вели возачот на Брзата помош Павел Музиски.

Минута подоцна, пристигнале уште 2 амбулантни возила. Со едно од нив биле префрлени одеднаш четворица преживеани.

Последен бил пренесен во болница човекот кој успеал да го скрши прозорецот.

– За време на превозот ми кажа дека седел на задното седиште во автобусот. Слушнал силен тресок и автобусот почнал да гори. Тој со ногата го скршил стаклото, веројатно така и се повредил и скокнал низ прозорецот. За цело време на транспортот плачеше и го бараше синот кој седел на предното седиште, но телефонот ѕвонеше слободно – сведочи едно медицинско лице од Брзата помош.

Откако ги пренеле повредените, возилата на Брзата помош потоа ги пренеле и загинатите патници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.