Бучковски: Заев ќе ја pacтури коалицијата АA/Алтернатива

763

Поранешниот премиер Владо Бучковски прогнозира дека Зоран Заев ќе ја растури коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатица.

„Јас очекувам Заев да направи Влада со ДУИ, ДПА и со Алтернатива. Тоа се 66 пратеника. За потсетување овие партии се застапени во владата во заминување, министерот за култура Исмаили е од Алтернатива“, вели професорот во изјава за „Вечер“.

Тој смета дека ваквиот состав на Владата може да добива поддршка и од осумте пратеници на Алијансата на Албанците, за Закони кои се реформски.

„За двотретинските реформски закони ќе мора да се најде заеднички јазик и со ВМРО-ДПМНЕ. Локалните избори се за една година, резултатот од нив може да биде шанса за опозицијата (при евентуална нивна победа), да бара предвремени избори“, смета Бучковски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.