Будуќност триумфира против Ц. Ѕвезда со 22 поени разлика!

Кошаркарите на Будуќност триумфираа со убедливи 84-62 против српскиот гигант Црвена Ѕвезда во 19. коло од регионалната АБА-лига.

Будуќност го доби првото полувреме со 46-36, а Црвена ѕвезда во вториот дел постојано бркаше негатива и успеа да ја намали на осум поени на крајот на третата четвртина. Сепак, домаќините во последните 10 минути го декласираа ривалот за убедлив триумф во Подгорица.

Ферел беше најефикасен кај Будуќност со 18 поени, еден скок и четири асистенции, додека Митровиќ постигна 16 поени, шест скокови и две асистенции за Ц. Ѕвезда.