Бугарија доби редовна влада со премиер Николај Денков

По 10 месеци службена влада поставена од претседателот Румен радев Бугарија денеска конечно доби редовен политички кабинет составен од двата лути политички противници коалицијата продолжуваме со промената – Демократска Бугарија и ГЕРБ. Владата има мандат 18 месеци. Премиер ќе биде кандидатот на ПП-ДБ, Николај денков, а вицепремиер и министерка за надворешни работи поранешната еврокомесарка Марија Габриел. По девет месеци Денков и Габриел ќе напрват ротација на местата.

Владата доби поддршка од 131 пратеници од ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС (минус еден) и двајца претставници на партијата на Турците ДПС. Но, како што пишуваат бугарските медиуми, тука не е крај крај на политичката криза, нејзината иднина е нејасна и останува заложник на разни интереси и процеси.

Против беа 69 пратеници од БСП, Преродба и Има таков народ.

ПП-ДБ пред своите гласачи го аргументираше постоењето на кабинетот со потребата од рестартирање на државата и уставните реформи, а ГЕРБ, исто така, во вторникот сигнализираше дека можат да ја преиспитаат својата поддршка.

Симболично додека пратениците разговараа за кабинетот, главниот обвинител Иван Гешев до Собранието ги испрати податоците од потрагата „Барселонагејт“, а претседателот Румен Радев демонстративно си замина пред новите министри да положат заклетва.

Денков во обраќањето пред пратениците ги посочи приоритетите на владата: брзото поднесување на буџетот, влезот во Шенген и еврозоната, спроведувањето на уставните реформи во правосудството.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.