Бугарија и плати на САД 1,2 милијарди долари за осум авиони Ф-16

54

Бугарија ги плати во целост 1,2 милијарди долари за набавка на осум борбени авиони Ф-16 Блок 70, како и соодветната опрема и вооружување. Со тоа Софија ја исполни обврската по серија договори со САД, соопшти бугарското Министерство за одбрана.

Договорите за набавка на Ф-16 ги потпишаа бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов, а Парламентот ги ратификуваше на 26 јули, по неуспешното вето на претседателот на Бугарија Румен Радев.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.