Бугарија има 1.595 новозаразени

28

Во Бугарија денеска се потврдени нови 1.595 случаи со корона вирус.

Починаа 16 лица, објавено е денеска на официјалниот портал за следење на состојбата со корона вирусот.

Тестирани биле 9.038 лица, од кои 17,65 отсто се позитивни на вирусот, пренесе БТА.

Досега во бугарија заболеа 34.930 лица, од кои 16.033 се активни случаи, а најмногу заболени има во Софија, Пловдив и Благоевград.

Во болница се 1.792 пациенти, од кои 112 на интензивна.

ДОсега во земјата од Ковид-19 починаа 1.064 пациенти.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.