Бугарскиот министер за животна средина поднесе оставка заради рестрикции на водата во Перник

36

Бугарскиот министер за заштита на животната средина Нено Димов денеска поднесе оставка откако изминатата ноќ ја мина во притвор по испитувањата заради рестрикциите на водата во градот Перник и увозот на отпад, соопшти бугарската Влада.

Британските меидуми пренесоа дека неговата оставка ја прифати премиерот Бојко Борисов.

Во текот на денот се очекува Обвинителството да соопшти што откри во текот на истрагата за министерот и кризата во врска со водата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.