Бун: АфД е закана за ЕУ

Француската министерка за прашања на Европската унија, Лоренс Бун изјави дека подемот на екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) е закана за стабилноста на Европа.

-АфД води политика на исцрпување во Европа, рече Бун.

Коментирајќи дека „општо познато е дека АфД има проруска позиција“, Бун рече дека оваа ситуација е загрижувачка и додаде дека „подемот на оваа партија е закана за стабилноста на Европа“.

Бун додаде дека екстремно десничарските партии на континентот се отворени за уништување на Европската унија со напуштање на блокот, тврдејќи дека тоа не е она што тие го сакаат.

АфД претходно ја прогласи Европската унија за „пропаднат проект“ во нејзината сегашна форма.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.