Цената на биткоинот падна под 8000 долари

37

Цената на биткоинот опадна под 8000 долари , со тоа дојде на најниско ниво од јуни, заостанувајќи од повеќето други дигитални валути.

Најмногу тргуваната криптовалута падна за 4,9% од петочното тргување на 7355 американски долари. Од тогап криптовалутата, не успеа да ја врати својата цена од 8595 $, што е пад од 50% од својот максимум за годината.

Дигиталната валута претрпе неколку краткорочни падови во текот на изминатиот месец, паѓајќи константно на 9000 американски долари. Инвеститорите обично прибегнуваат кон техничка анализа кога нема доволно вести за да се објаснат движењата на цените на пазарот, карактеризирани со анонимна сопственост и слаба поврзаност на основните мгрупи на средства.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.