Цената на природниот гас е над 1.300 долари за илјада кубни метри

Цената на природниот гас утрово надмина 1.300 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на берзата ICE. Вредностите на јануарските фјучерси на центарот TTF во Холандија се искачија на 116.395 евра за мегават час.

Претходната максимална вредност беше на 5 октомври – 116.529 евра за мегават час.

Утрово тргувањето започна со 114.745 евра за мегават-час. Цената потоа падна на 113,01 евро, но потоа нагло порасна и достигна 116.395 евра за мегават-час. Синоќа трговијата заврши по цена од 105.776 евра за мегават час.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.