Цените на нафтата паѓаат кон 82 долари, трговците загрижени за каматните стапки во САД

Цената на нафтата падна кон 82 долари на меѓународните пазари во петокот под притисок на сигналот на американската централна банка дека може да ги намали каматните стапки дури пред летото, што го поттикна обновувањето на загриженоста за економијата и побарувачката за енергија.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше пониска за 1,62 долари во однос на вчерашното затворање на трговувањето и изнесуваше 82,05 долари. Речиси за исто толку барелот поевтини на американскиот пазар каде се тргуваше по 76,94 долари.

Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) одделно објави дека во четвртокот барелoт од референтната нафтена кошничка на нејзините членки поскапел за 91 цент на 82,90 долари.

Трговците на крајот од работната седмица беа загрижени од пораките на американската централна банка за каматните стапки. Официјалниот претставник на Fed, Кристофер Валер, во четвртокот рече дека банката треба да го одложи намалувањето на каматните стапки за најмалку уште неколку месеци, вознемирувајќи ги пазарите бидејќи тоа би можело да го забави економскиот раст и да ја ограничи побарувачката на нафта.

Инфлацијата „веројатно“ се движи кон целта од два проценти, рече Валер, нагласувајќи, сепак, дека му се потребни податоци за растот на цените „барем уште неколку месеци“ за да процени дали малото забрзување на месечниот раст на цените во јануари е исклучок или сериозен проблем.

Централната банка на САД го задржа референтните каматни стапки во опсегот од 5,25 до 5,5 отсто од јули минатата година, а записниците од состанокот во јануари покажуваат дека повеќето функционери се претпазливи од пребрзо ублажување на монетарната политика.

Валер, исто така, го отфрли аргументот дека централната банка би можела да ја турне економијата во рецесија доколку предолго го одложи намалувањето на каматните стапки. Банката на федерални резерви може да „почека уште малку“, смета тој.