Цените на нафтата паѓаат втора недела по ред

На светските берзи цените на нафтата паднаа минатата недела, вторпат по ред, откако САД и другите членки на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) објавија продажба на нафта од стратешките резерви за да се зголеми понудата на пазарот и да се намалат цените.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за 1,5 отсто, на 102,78 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 1 отсто на 98,26 долари.

Падот на цените втора недела по ред се должи на најавата дека членките на ИЕА ќе продадат 120 милиони барели нафта од стратешките резерви во следните шест месеци.

Соединетите држави, кои претходно најавија продажба од резервите, ќе пласираат 60 милиони барели како дел од иницијативата на ИЕА и уште 120 милиони одделно.

Најголемите светски потрошувачи на нафта интервенираат бидејќи цените на нафтата драстично се зголемија по рускиот напад врз Украина кон крајот на февруари, што дополнително ја поттикна и онака високата инфлација во светот.

И тоа може да ги принуди централните банки на агресивно заострување на монетарната политика, предизвикувајќи забавување на глобалното економско закрепнување.

Аналитичарите на инвестициската банка ЏП Морган веруваат дека продажбата на нафта од резервите на краток рок во голема мера ќе помогне да се повратат милион барели руска нафта дневно, која според нив ќе биде трајно изгубена.

„Но, во 2023 година и во годините што доаѓаат, глобалните производители најверојатно ќе мора да ги зголемат инвестициите за да ја надоместат изгубената руска нафта и да ги надополнат стратешките резерви на ИЕА“, предупредуваат аналитичарите на ЏП Морган.

Аналитичарот на PVM, Стивен Бренок, од друга страна, не е сигурен дека залихите ќе го решат проблемот: „Рекордните количини барели од резервите не ги отстранија целосно сомнежите дека претстојната поплава во снабдувањето можеби нема да го реши проблемот со загубата на руската нафта“.

Производството на нафта и гас во Русија падна на 10,52 милиони барели дневно во првите шест дена од април, од просечните 11,01 милиони барели дневно минатиот месец.

И додека западните купувачи го заобиколуваат поради санкциите, Русија најде купувачи за својата нафта во Азија.

Меѓутоа, аналитичарите во ANZ Research предупредуваат дека нафтата од резервите може да ги одврати производителите, вклучително и Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и американските компании за нафта од шкрилци, да го забрзаат растот на производството, дури и од околу 100 долари за барел.

Цените беа под притисок и поради зајакнувањето на доларот, што ја поскапи нафтата за имателите на други валути. И доларот зајакнува бидејќи високата инфлација може агресивно да ги зголеми клучните каматни стапки до крајот на годината.

Откако минатата година се зголемија за повеќе од 50 отсто, благодарение на глобалното економско закрепнување од кризата со корона, цените на нафтата скокнаа за околу 30 отсто од почетокот на оваа година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.