Цените на нафтата паднаа за повеќе од долар, но на седмично ниво пораснаа

Цените на нафтата на меѓународните пазари во петокот паднаа, бидејќи стравувањата од рецесија ги засенија изгледите за побарувачката, но сепак останаа на патеката на седмичниот раст.

Цената на барелот на лондонскиот пазар падна за 1,33 долари, на 98,27 долари во однос на претходниот трговски ден. На американскиот пазар, пак, со барелот се тргуваше по 1,51 долари пониска цена, од 92,83 долари.

Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) во петокот не го објави своите одвоен извештај за цената на барелот на референтната кошница нафта на нејзините членки. Но во средата тој чинеше 101,29 долари, што значи дека се поскапел за 37 центи во однос на претходниот трговски ден.

Цените на лондонскиот пазар оваа седмица пораснаа за речиси 4 отсто, по минатонеделниот 14-процентен пад, што е најголем седмичен пад од април 2020 година, поради стравот дека растечката инфлација и зголемувањето на клучните камати ги го погоди економскиот раст и побарувачката на горива.

Од OPEC во четвртокот ја намалија својата прогноза за растот на побарувачката на нафтата во светот до крајот на 2022 година за 260.000 барели дневно. Сега се очекува пораст на побарувачката за 3,1 милиони барели дневно годинава.

Од друга страна, пак, Меѓународната агенција за енергија (IAE) ја зголеми својата прогноза за растот на побарувачката на 2,1 милиони барели дневно, наведувајќи ја како причина преминувањето од гас на нафта при производството на електрична енергија, во прв ред во Европа.

IAE, исто така, ги зголеми своите прогнози за снабдувањето со руската нафта за 500.000 барели дневно за втората половина од 2022 година, но додаде дека OPEC ќе има проблеми при зголемувањето на производството.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.