Чаушоглу: Односите меѓу Москва и Анкара ќе бидат како „во старите добри времиња“

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чаушоглу во неделата изјави дека нема причина за грижа поради напнатите односи на неговата земја со Русија, наведувајќи дека тие ќе бидат како „во старите добри времиња“, објави турскиот весник „Дејли сабах“, пренесе „Танјуг“.

Чаушоглу вчера го посети Руското друштво за култура и уметност во Анталија и рече дека Анкара ги вложува сите напори за нормализација на односите со Москва.

Според неговите зборови, во последните 15 години двете земји ги граделе односите „тула ои тула“ и значително придонеле односите да се подобрат.

Соборувањето на рускиот „Сухој“ ги влоши односите меѓу Анкара и Москва
Соборувањето на рускиот „Сухој“ ги влоши односите меѓу Анкара и Москва

Коментирајќи ги последиците од инцидентот со рускиот бомбардер што беше соборен од страна на турската авијација, Чаушоглу рече дека Анкара се обидува да стави крај на процесот на напнатост помеѓу двете земји.

Турција никогаш не преземала некакви негативни чекори кон Русија. Но, никој не треба да мисли дека молчиме затоа што сме виновни. Русија за нас е важен партнер, затоа ќе дејствуваме трпеливо. Ќе бидеме трпеливи извесно време и се ќе се среди, порача Чаушоглу.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.