Челникот на руската Дума: Со откажување на изборите, Зеленски повикува на нов Мајдан

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, од страв за иднината, се држи до својата лична моќ и ги откажува изборите, што го прави новиот Мајдан се понеизбежен, изјави претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин.

Зеленски вели дека се плаши од нов Мајдан. Ја загуби поддршката од украинскиот народ, па за да преживее ги откажува изборите. Со тоа прави неизбежен нов државен удар во земјата“, изјави Володин.

Убавите слогани од Мајдан и колачињата од американскиот Стејт департмент се покажаа како измама на украинскиот народ – марионетскиот киевски режим ја доведе земјата во ќорсокак, додаде тој.

„Украинците беа лишени од својата иднина, со предавство на нивните национални интереси и продавање на својот суверенитет на Вашингтон“, вели Володин на Телеграм и ги сумира резултатите од последните десет години од украинската историја, кои „станаа трагедија за Украинците“.

Првиот круг на пеколот – луѓето

Украина загуби 53,7 отсто од населението и една петтина од својата територија, изјави претседателот на Државната дума.

„Повеќе од десет и пол милиони луѓе ја напуштија земјата, над 11 милиони луѓе избраа да бидат со Русија. Режимот во Киев, на барање на САД, испраќа стотици илјади луѓе на колење. Вашингтон и Лондон препорачуваат Киев да ја намали старосната граница за мобилизација на 17 години и да ја зголеми на 70 години,  да изврши дополнителна мобилизација на жените, инсистирајќи да води војна во нивните интереси до последниот Украинец“, посочува Володин.

Вториот круг – украинската економија е уништена

Минатата година БДП на земјава падна за рекордни 30,4 отсто, не се исполнети социјалните обврски кон граѓаните, не се исплаќаат надоместоците и пензиите, вели Володин.

„Финансиската независност е изгубена. Украина е банкротирана“, истакнува тој.

Традиционалните, вистински вредности за Украинците се прегазени

„Историјата е препишана, верата е предадена, а рускиот, мајчиниот јазик на многу граѓани на Украина, е забранет. Наместо тоа, се пропагираат европски псевдовредности, се промовира ЛГБТ идеологијата, а дрогата се легализира “, рече претседателот на Државната дума.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.