Челникот на Српската листа повика на напуштање на косовските институции

Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, за сабота свика состанок на претставниците на институциите на северот на поранешната српска јужна покраина Косово и Метохија, на кој ќе предложи сите Срби да ги напуштат косовските институции на северот.

Повикот за напуштање на косовските институции уследи по одлуката на косовските власти да го суспендираат директорот на полицијата за северниот регион, Ненад Ѓуриќ, бидејќи одбил да ја спроведе одлуката за пререгистрација на регистарските таблички.

Ракиќ, кој е и министер во владата на Косово за заедници и враќање, ќе предложи по напуштањето на косовските институции да се изградат и зајакнат српските институции во северната област.

Ракиќ наведува дека „влегле во косовските институции бидејќи тоа било дел од Бриселскиот договор.

Вршителот на должноста генерален директор на косовската полиција го суспендираше директорот на полицијата за северниот регион Ненад Ѓуриќ на предлог на косовскиот полициски инспекторат бидејќи одбил да ги спроведе официјалните решенија, соопшти вчера косовската полиција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.