Челзи поразен во дербито од Арсенал

39

Во средбата од 36-то коло на англиското фудбалско првенство, Арсенал минимално со 1:0 славеше на гостувањето кај градскиот ривал Челзи.

Погодокот за три бода на „Стенфорд Бриџ“ го постигна 20-годишниот Емили Смит Роув, кому ова му е втор гол во последните два натпревара. Гол постигна и домашниот тим, но на интервенција на ВАР-от погодокот на Пулишич беше поништен поради офсајд.

Челзи остана на 64 бодови и ја држи четвртата позиција, последната која води во Лигата на шампионите, додека Арсенал со 55 бодови е на осмото место и во последните две кола му претстои борба за пласман во Лига Европа со Вест Хем кој има 58, Ливерпул со 57, Тотенхем со 56 и Евертон со 55 бодови, со тоа што двете екипи од Ливерпул имаат по два меча помалку од лондонските „Топчии“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.