Спорт

Червар има изненадување за ПСЖ

Червар има изненадување за ПСЖ

Македонскиот ракометен вицешампион Металург, денеска (18.00 ч) му гостува на францускиот шампион Пари Сен Жермен во рамките од 8. коло од Ц групата во Лигата на шампионите. На овој натпревар домаќините ќе сакаат да се ревашираат за поразот за есенскиот пораз во Скопје  (28:26).

Но, на овој натпревар Металург нема да биде комплетен, а тренерот Лино Червар се соочува со повеќе повредени и болни играчи во тимот. Меѓутоа,  повредите не го обесхрабруваат хрватскиот стратег на клупата на Металург, кој подготви нешто ново за Французите.

“Павел Атман и Аце Јоноски закрепнаа. Првиот по ЕП во Данска првпат се врати на тренинзите,, но битно е дека ќе игра. Што се однесува на самиот натпревар, знам дека ќе биде тежок меч. Французите се фаворити и подобар колектив од нас и треба да бидеме свесни за тоа. Ќе ни треба многу тактичка мудрост за да не влеземе во нивната шема и едноставно, да не нокаутираат. Пред се, ова се однесува на одбраната”, изјави Червар.