Чешка го ратификуваше протоколот за НАТО

22

Освен Народното собрание на Република Турција и Парламентот на Чешката Република вчера го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО.

„Убедени сме дека пристапувањето на Северна Македонија во НАТО ќе ја зајакне целокупната стабилност и безбедност на Балканот, а во исто време и самата Алијанса“, истакна чешкиот вицепремиер Јан Хамачек на ратификацијата на Протоколот.

Ратификацијата на Протоколот во Турција ја потврди на Твитер и шефот на турската делегација во Парламентарното собрание на НАТО Осман Ашкин Бак.

„Големото Народно собрание на Турција го комплетираше ратификациониот процес на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Како и досега, Турција ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија во евроатлантскиот-интегративен процес“, напиша Ашкин Бак на Твитер.

Досега дваесеттина земји членки го ратификуваа Протоколот и дадоа зелено светло за пристапување на нашата земја во НАТО. Се очекува летово тоа да го сторат и САД, а до крајот на годинава и преостанатите земји созјузници со што Северна Македонија и официјално ќе стаен 30-та членка на Северноатланстката алијанса.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.